5 lutego 2019 Kwietniki stojące

Roślinne oczyszczacze powietrza – pozbądź się smogu i toksyn ze swojego domu

Jeśli marzysz o czystym i świeżym powietrzu oraz cenisz sobie bliskość natury, to zamiast elektronicznego oczyszczacza powietrza rozważ zakup naturalnych akcesoriów dla Twojej domowej dżungli – kwietników pokojowych, na których możesz ustawić dziesiątki roślin.

Aranżacja kwietniki stojące

Polska na niechlubnej liście – alarmujący stan jakości powietrza

Według Agencji Ochrony Środowiska, poziom zanieczyszczenia powietrza w domach i mieszkaniach jest nawet od 2 do 5 razy wyższy niż na zewnątrz. Co gorsza, niektóre z zanieczyszczeń, które wdychamy, mogą być nawet 100 razy bardziej skoncentrowane właśnie w zamkniętych pomieszczeniach.

W przygotowanym przez Najwyższą Izbę Kontroli raporcie na temat ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami w Polsce, nasz kraj zajmuje jedno z czołowych miejsc wśród członków całej Unii Europejskiej pod względem produkcji oraz ilości smogu w powietrzu. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych są niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne, a na niechlubnej liście pierwszej setki europejskich miast, aż 45 jest z Polski!! Smog nie zna podziału na pory roku, jest z nami zawsze i przez cały rok znacznie pogarsza stan naszego powietrza.

W Polsce, ze względu na wilgotną jesień i chłodną zimę, mamy do czynienia zwłaszcza z ostrym „smogiem londyńskim”. Jest to typ gęstego smogu, powstałego na skutek zderzenia się ze sobą dwutlenku siarki i specyficznych warunków atmosferycznych, które uniemożliwiają rozproszenie zanieczyszczeń i powodują zatrzymanie szkodliwych substancji na poziomie zabudowań mieszkalnych. Coraz częściej w Polsce odnotowuje się także obecność smogu typu Los Angeles (powstającego w słoneczne dni przy dużym natężeniu ruchu ulicznego), który w okresie letnim daje o sobie znać m.in. w Krakowie, Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu.

Według badań z 2017 roku, największe średnie stężenie pyłu PM10 (czyli mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu powstałych z substancji organicznych i nieorganicznych, które mogą zawierać także substancje toksyczne) dało się zauważyć w lutym, a następnie w marcu. Nagminnie powtarzającą się sytuacją w Polsce jest przekraczanie dopuszczalnej normy stężenia zanieczyszczonego powietrza co najmniej o kilka razy. Choć najczęstszym obiektem badań są największe miasta w Polsce, tj. Warszawa i Kraków, to alarmujący stan smogu da się odnotować na terenie całej Polski – także na wsiach.

Średnie stężenie pyłu PM10
Fot. Średnie stężenie pyłu PM10 w Warszawie i Krakowie w pierwszym półroczu 2017 roku, Źródło: CBOS

„Na wsi nie ma sieci ciepłowniczych, a mieszkańcy ogrzewają swoje domy w głównej mierze, spalając paliwa stałe w pozaklasowych kotłach, które generują bardzo duże ilości zanieczyszczeń. I to właśnie źródła ogrzewania stanowią największy problem. Sezon grzewczy w praktyce rozpoczyna się już we wrześniu i trwa nawet do końca maja (tak zwane „przepalanie” – bardzo popularne na wsi), o czystym i zdrowym wiejskim powietrzu możemy mówić zaledwie przez kilka krótkich miesięcy. Nawet latem w wielu domach na wsi mieszkańcy rozpalają w piecu, aby ogrzać wodę”– mówi Zofia Pasternak-Wietrzna z Fundacji Planeta.*

Jak pokazuje raport CBOS zatytułowany „Jak Polacy radzą sobie ze smogiem?”, niemal co trzeci Polak uważa skalę zanieczyszczenia powietrza za bardzo małą, a co czwarty w ogóle go nie dostrzega. Choć znaczna część Polaków nie uważa smogu za realne i dotkliwe dla ich zdrowia zagrożenie, fakty mówią same za siebie.

Smog ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie – do jego skutków ubocznych można zaliczyć m.in.:

  • nieregularną pracę i ataki serca,
  • pogorszenie funkcji płuc, np. trudności z oddychaniem, zadyszkę,
  • podrażnienie dróg oddechowych, kaszel,
  • nasilenie objawów astmy,
  • a w najgorszych przypadkach rozwój nowotworów, czy nawet przedwczesną śmierć osób z chorobami serca bądź płuc.

Naturalne oczyszczenie powietrza – rośliny na podstawkach

Przydatnym rozwiązaniem, które w znaczącym stopniu może poprawić jakoś powietrza w Twoim domu są oczyszczacze powietrza. Możesz wypróbować zarówno elektroniczne urządzenia, które niestety sporo kosztują, a ich żywotność kończy się po kilku latach lub wypróbować w 100% naturalne rozwiązanie, czyli właśnie ROŚLINY – im więcej ich w Twoim domu, tym lepiej!

Ekolog roślin dr hab. Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, w rozmowie z agencją PAP – Nauka w Polsce, potwierdza: „dostępne w sklepach ogrodniczych gatunki roślin doniczkowych pochłaniają i neutralizują różnego rodzaju zanieczyszczenia”!

Gatunki, które szczególnie polecamy do oczyszczania domu to:

  • Paproć – jej dorodne liście nawilżają powietrze, a ponadto neutralizują promieniowanie, które emitowane jest przez sprzęty elektryczne – np. telewizor lub komputer
  • Dracena – słynie z oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji w pomieszczeniach, polecana jest zwłaszcza do sypialni
  • Skrzydłokwiat – oczyszcza powietrze m.in. z alkoholu oraz acetonu i benzenu obecnych w chemii domowej oraz w smogu (uwaga, roślinę tę najlepiej trzymać z dala od dzieci i zwierząt, gdyż ma również właściwości trujące)
  • Fikus – to ekspert od pochłaniania formaldehydu, obecnego np. w domowych środkach czystości i kosmetykach
  • Chamaedorea – oczyszcza powietrze z amoniaku i formaldehydu, które znajdują się w monitorach, drukarkach i fotokopiarkach

Przedstawione rośliny nie tylko wchłoną wszelkie zanieczyszczenia z powietrza, lecz także je nawilżą, co wyjątkowo przyda się w okresie jesienno – zimowym ze względu na wysuszenie powietrza przez ogrzewanie. Dzięki temu, dostarczą nowych pokładów tlenu w Twoim mieszkaniu, odświeżą powietrze, ułatwią Ci oddychanie.

Jeśli na Twoim parapecie brakuje już miejsca na kolejne rośliny, zawsze możesz rozważyć zakup kwietników pokojowych. Godne polecenia są zwłaszcza wielopoziomowe stojaki na rośliny, na których zmieścisz kilka lub kilkanaście roślin naraz i tchniesz w swój dom nowe życie – a na pewno nowe, świeże powietrze.

 

*źródło: cytat pochodzi z wywiadu z Zofią Pasternak-Wietrzną z Fundacji Planeta, dostępnego na stronie www.healpolska.pl


Polecane produkty