6 grudnia 2018 Dlaczego warto trzymać rośliny na stojących kwietnikach

Dlaczego warto trzymać rośliny na stojących kwietnikach?

Zastanawiasz się czemu Twoje kwiaty się nie rozwijają, mimo że robisz wszystko by zagwarantować im odpowiednią pielęgnację? Trzymanie roślin na stojakach na kwiaty to nie tylko kwestia designu – to wymierne korzyści dla domowej flory.

Dlaczego warto trzymać rośliny na stojących kwietnikach

Przyczyną słabego rozwoju roślin, a nawet dotykających ich chorób, może być m.in. fakt, że mają one zbyt mały lub zbyt duży dostęp do światła. Każdy kwiat ma swoje własne preferencje, a ich zaniedbanie może przynieść negatywne skutki. Niektóre rośliny preferują słońce, inne lepiej rozwijają się w cieniu – to właśnie do ich hodowli szczególnie rekomendujemy kwietniki pokojowe.

Rośliny, które wolą stojaki na kwiaty i cień:

  • Paproć – lubi rozproszone światło, dlatego powinna rosnąć w lekko zacienionym miejscu. Najlepiej będzie rozwijać się w temperaturze pokojowej – nie toleruje przeciągów ani stanowisk przy źródle ciepła. Odpowiednie temperatury dla paproci to: 20 – 25°C (lato) oraz 18 – 20°C (zima). Nasza propozycja kwietnika dla paproci to Janek w Rurkach – stal ryflowana.
  • Monsteratoleruje różne warunki, dobrze rośnie nawet w zacienionych miejscach. Może stać oddalona od okna o nawet 2 – 3 m; dla niej polecamy szczególnie nasz kwietnik stojący Cienki Janek – stal ryflowana.
  • Skrzydłokwiat – zdecydowanie nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, przeciągów, wyziewów z urządzeń gazowych i zbyt wysokiej temperatury. Za to piękny wygląd zagwarantuje Ci w zamian za wilgoć i zraszanie.
  • Palma – mimo że do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużej ilości światła, bezpośrednie nasłonecznienie jest dla palmy szkodliwe – często prowadzi do poparzenia liści, więc zadbaj o to, by światło było rozproszone; w tym przypadku również rekomendujemy przestawienie rośliny na stojak, zwłaszcza latem.
  • Kroton – to roślina, która przez cały rok oczekuje temperatury pokojowej (20-22 st. C) i widnego, choć osłoniętego przed bezpośrednim słońcem, stanowiska uprawy. Nawet zimą nie może stać w chłodnym pomieszczeniu, ani w pobliżu często otwieranego okna, ponieważ nie toleruje temperatury poniżej 16 st. C – dobrym rozwiązaniem dla krotonu może więc okazać się bardzo ustawny kwietnik Jan Narożny – dąb średni.
  • Filodendron – (do jego rodziny należy m.in. wspomniana wyżej Monstera) dobrze czuje się w miejscach widnych i jasnych, choć odsłoniętych przed bezpośrednim słońcem; może także rosnąć w półcieniu. Pamiętaj, aby przez cały rok zapewnić mu temperaturę pokojową, gdyż nie toleruje zimna. Dobrym rozwiązaniem dla filodendrona może okazać się właśnie kwietnik stojący.

Rośliny, które lubią parapet i dostęp do światła:

  • Fikus – doskonale czuje się na oknie wschodnim lub zachodnim. Dobrze znosi suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Jednak warto zapamiętać regułę, że im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym większa musi być  częstotliwość podlewania rośliny.
  • Grubosz (Drzewko szczęścia) – dobrze znosi suche powietrze, a najlepiej rośnie w temperaturze 20-22°C. Latem możesz wynieść go na balkon lub taras. Zimą z kolei zadbaj o to, by znajdował się w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

Zalety stojaków na rośliny:

  • regulacja nasłonecznienia według indywidualnych potrzeb kwiatów,
  • możliwość swobodnego wzrostu, bez ryzyka przypalenia liści,
  • regulacja temperatury,
  • ochrona podłogi przed zalaniem,
  • ochrona przed zwierzętami – szczególnie polecamy nasz model Janek Janek Pokaż Rogi – sosna naturalna z solidną betonową wylewką.

Skoro o zaletach dla stojących kwietników pokojowych mowa, nie sposób nie wspomnieć o korzyściach, jakie daje roślinom zwisającym, pnącym, kaskadowym lub tym z potężnymi liśćmi umieszczenie ich właśnie na podwyższeniu.

Większość domowych pnączy najlepiej rozwija się w lekkim półcieniu, a więc w miejscu gdzie docierać będzie do nich rozproszone światło słoneczne. Bezpośrednie nasłonecznienie gwarantuje tylko jedną rzecz – oparzenie liści.

Podstawowa zasada brzmi: im więcej kwiatów na roślinie oraz im jaśniejsze/bardziej kolorowe liście, tym większe zapotrzebowanie na światło. 

Optymalną temperaturą dla pnączy jest temperatura pokojowa, tj. 20-25 stopni. Rośliny tego typu nie lubią bliskiego sąsiedztwa kaloryferów i zimnych przeciągów, dlatego jak najszybciej zapomnij o trzymaniu ich na parapecie i zamiast tego, uzupełnij swoje domowe wyposażenie o metalowe lub drewniane i stojaki na kwiaty.

Za takie rozwiązanie na pewno będą Ci wdzięczne rośliny z poniższej listy:

  • Cissus – najlepiej odnajduje się w miejscu zacienionym lub z rozproszonym światłem, w którym temperatura będzie umiarkowana przez cały rok. Zadbaj także o to, by miał on stale lekko wilgotne podłoże. Uważaj! Cissus na nadmiar wody w podłożu natychmiast reaguje żółknięciem i zrzucaniem liści.
  • Kolumnea – najpiękniej rozwija się, gdy zagwarantujemy jej dużą ilość rozproszonego światła oraz temperaturę nieprzekraczającą 18 stopni (w okresie zimowym) oraz dużą wilgotność powietrza latem. Pamiętaj, aby przyciąć jej pędy o 1/3 długości, gdy zakończy okres kwitnienia.
  • Lampion chiński – lepiej niż w bezpośrednim słońcu będzie się czuł w półcieniu. W lecie zapewnij mu temperaturę około 20–25 stopni C, a w zimie przestaw go do zimniejszego pomieszczenia, gdzie temperatura będzie wynosiła około 15 stopni C. Uważaj przy podlewaniu – nadmiar wody może spowodować gnicie rośliny.
  • Trzykrotka – potrzebuje półcienistego stanowiska z rozproszonym światłem i temperatury pokojowej. Gdy jej pędy będą zbyt długie, możesz je bez problemu odciąć i potraktować jak nową sadzonkę – prawdziwy naturalny recykling!
  • Patyczak – najlepiej rośnie w rozproszonym świetle słonecznym. Jest rośliną dla zapracowanych – dobrze znosi suszę, pod warunkiem, że zapewnisz mu odpowiednią wilgotność powietrza.
  • Bluszcz –  najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, oddalonym od okna i silnego nasłonecznienia. Jego podłoże powinno być stale lekko wilgotne, jednak pamiętaj, że roślina nie może stać w wodzie.
  • Eszynantus – wymaga wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza oraz preferuje półcień.
  • Epipremnum złociste – jego pędy osiągają nawet metr długości i zwieszają się ku dołowi, dlatego perfekcyjnym stanowiskiem będzie dla niego wysoki kwietnik stojący lub ścienny; może stać w miejscu zacienionym, jednak potrzebuje trochę ciepła. Pięknie prezentuje się na naszym stojaku Jan Przysadzisty – granit, ustawionym bezpośrednio na zacienionym parapecie lub na wyższym Janie osłupiałym – mozaice ceramicznej.
  • Ceropegia – ustawiona na jasnym stanowisku, odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Choć jest prosta w uprawie, to nie lubi zbyt dużej ilości wody – może zacząć gnić.

 

 

Kwietniki pokojowe dadzą Ci szansę na wykorzystanie drzemiącego w Tobie zmysłu dekoratora wnętrz, a Ty sam przekonasz się, że Twoje rośliny będą wyglądały piękniej niż kiedykolwiek, gdy postawisz – dosłownie – na stojaki na kwiaty. Zachęcamy!


Polecane produkty