6 marca 2019 rośliny przyjazne zwierzętom

10 roślin w pełni bezpiecznych dla Twoich czworonogów

rośliny przyjazne zwierzętom

Każdy posiadacz zwierzaków wie, że doskonale czują się w roli dekoratora wnętrz, a przede wszystkim – smakosza domowej zieleni. Niestety, najbardziej popularne rośliny doniczkowe, m.in.: dracena, skrzydłokwiat czy aloes, mogą zaszkodzić domowym pupilom. Wśród objawów zatrucia wymienia się wymioty, biegunkę, drgawki, a nawet arytmię serca. Aby nie martwić się o zdrowie swoich zwierzaków, sprawdź nasze zestawienie 10 roślin, które mogą zostać “przypadkowo” zjedzone przez Twoich pupili.

10 bezpiecznych roślin dla Twojego puchatego przyjaciela

 

1. Agawa

Choć nie ma zbyt dużych wymagań, to jest dość specyficznym kwiatem – latem świetnie odnajduje się w słońcu i kompletnie nie przeszkadza jej ciepło. Kwestią nieco bardziej problemową jest przezimowanie agawy. Wówczas maksymalna temperatura, którą zniesie roślina wynosi 10 stopni, dlatego polecamy trzymać ją w nieogrzewanym pokoju lub garażu, nie zapominając jednocześnie o jej podlewaniu!

 

agawa

fot.Pixabay, liście Agawy

 

2. Bugenwilla

Znana ze swoich wielokolorowych podsadek, które otaczają drobne kwiaty i imitują szerokie płatki. Preferuje południowe lub wschodnie stanowisko oraz wilgotne i żyzne podłoże, a do tego uwielbia ciepło, dlatego latem możesz ją bez problemu hodować na balkonie.

Okres jesienno-zimowy, to czas kiedy dajemy Bugenwilli czas na regenerację i zebranie sił na kolejny rozkwit. Najlepiej ustawić ją na podstawce na kwiaty w pokoju, gdzie temperatura nie przekracza 10 stopni oraz ograniczyć jej podlewanie.

Bugenwilla

 

fot. Pixabay, Bugenwilla

 

3. Cibora

To nic innego jak doceniany już w czasach Starożytnego Egiptu papirus!

Cibora jest bezpieczna nie tylko dla wszystkich czworonożnych mieszkańców domu, lecz także dla początkujących ogrodników – zwłaszcza tych z tendencją do przelewania kwiatów.

Najlepiej rozwija się w dobrych warunkach świetlnych, w okolicy okna od strony wschodniej lub północnej. Zimą najlepiej zapewnić jej 12 st. i ustawić ją na stojącym kwietniku pokojowym, z dala od grzejników, ponieważ nie przepada za suchym powietrzem.

Gdy zimowa temperatura w mieszkaniu jest zbyt niska, jej pędy mogą żółknąć, a liście opaść. W takiej sytuacji należy bez obaw ściąć pędy tuż nad ziemią – wiosną roślina odbije i będzie jak nowo narodzona.

Uwaga! Papirus uwielbia wodę, mógłby się w niej dosłownie kąpać. Papirus jest bardzo komunikatywną rośliną – gdy przesuszysz ziemię, jego liście zżółkną w ciągu 24 godzin. Pamiętaj także o codziennym zraszaniu oraz przesadzaniu cibory raz do roku – na wiosnę.

Cibora

fot. Pixabay, Cibora znana także jako papirus

 

4. Guzmania

„Niezniszczalna” to najlepsze określenie dla tej pięknej rośliny o oryginalnym wyglądzie. Guzmanii naprawdę ciężko zrobić krzywdę, dlatego doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników. Co więcej, jest odporna na psie i kocie ciekawskie nosy, a jej niepowtarzalny wygląd i ciepłe barwy ożywią każde wnętrze.

Najpiękniej rozkwita, gdy ma dostęp do dużej ilości świeżego powietrza oraz jest nawadniania miękką wodą, którą należy wlewać do środka rozety. Kocha zarówno wilgoć, jak i upały, więc to roślina niemal idealna.

Guzmania

fot. fajnyogrod.pl, Guzmania

 

5. Stefanontis

Ten popularny składnik ślubnych bukietów może być także ozdobą domowej dżungli.

Stefanotis kwitnie od wiosny do lata – obsypuje się wówczas białymi kwiatami, których już zaledwie kilka sztuk wystarczy do tego, aby cały dom napełnił się słodkim i otulającym zapachem.

Stefanotis jest domowym pnączem, którego długie, mocne i giętkie pędy osiągają nawet 4,5 metra długości (!) oraz bardzo szybko rosną. Roślina nie przepada za przestawianiem, dlatego najlepiej ustawić ją na stojącym kwietniku, z dala od kocich i psich florystów.

Stefanontis

fot. mojpieknyogrod.pl, Stefanontis

 

6. Paproć

Cień nie jest dla niej żadnym problemem! Lubi rozproszone światło, a najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej wynoszącej 20 – 25°C latem i 18 – 20°C zimą. Paprotka nie lubi przegrzewania na parapecie, a jej liście potrzebują przestrzeni by końcówki nie żółkły i nie schły. Dlatego najlepiej trzymać ją w głębi pokoju na odpowiednim stojaku na rośliny, który zapewni jej swobodne opadanie liści i paprotkowch “wąsów”.

Paproć

fot. Pixabay, Paproć

 

7. Fuksja

Wielobarwna miłośniczka rozproszonego światła, która uwielbia wilgotne i żyzne podłoże.

W zamian za częste podlewanie i nawożenie odpłaca się obfitym kwitnieniem. Niedostatek pielęgnacji skutkuje u niej więdnięciem liści, kwiatów oraz pąków.

Potrzebuje dużo uwagi – chwila zapomnienia może skończyć się przesuszeniem bryły korzeniowej, przez co fuksja staje się podatna na choroby i inwazje szkodników.

Ze względu na swoje długie pnącza i zwisające kwiaty najlepiej zapewnić jej stanowisko na podwyższeniu, na stojaku na rośliny.

 

8. Fitonia

Potrzebuje miejsca półcienistego lub całkowicie zacienionego – nadmierna ilość światła powoduje u niej usychanie liści.

Ma płaski system korzeniowy, dlatego najlepiej zapewnić jej żyzne i przepuszczalne podłoże w niewielkiej i płaskiej doniczce.

 

9. Zielistka

Kolejna roślina dla osób zabieganych i niemających czasu na intensywną pielęgnację domowej flory.

Najlepiej rozwija się w temperaturze pokojowej, a jej podstawowe wymagania to oczywiście woda i światło – najlepiej rozporoszone, ponieważ w pełnym słońcu jej liście zaczynają opadać.

Warto także zaznaczyć, że zielistka uwielbia zraszanie, choć jest odporna na suszę. Intensywne podlewanie zapewnij jej dopiero wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie już mocno przesuszona.

Uwaga! Gdy kwiat ma zbyt mokro możesz zaobserwować u niego brązowiejące końcówki liści, które natychmiast trzeba usunąć.

 

10. Kocia trawa

Za tę roślinkę podziękuje Ci każdy członek Twojego domowego zoo!

Trawa pobudza układ trawienny zwierząt i pozwala im pozbyć się niepożądanych elementów z ich układu pokarmowego, np. kłaczków, kości i piór.

Ponadto, kocia trawa bogata jest w substancje odżywcze. Zawiera witaminę A i D, a także niacyny oraz chlorofil, który pomaga w leczeniu infekcji. Dotlenia krew, uśmierza ból oraz zwalcza niedokrwistość.

 

 

 


Polecane produkty