24 kwietnia 2019 SBS bardzo często ujawnia się w budynkach biurowych - rozwiązaniem problemu może być duża ilość roślin trzymanych na stojakach na kwiaty, co poprawi jakość powietrza.

UWAGA! Syndrom Chorego Budynku (SBS) może mieć zły wpływ na Twoje zdrowie

W pracy notorycznie boli Cię głowa? To wcale nie musi być stres związany z pracą – być może jesteś kolejną ofiarą Syndromu Chorego Budynku. Na szczęście, odpowiednie rośliny mogą “wyleczyć” Twój dom.

SBS bardzo często ujawnia się w budynkach biurowych - rozwiązaniem problemu może być duża ilość roślin trzymanych na stojakach na kwiaty, co poprawi jakość powietrza.

 

Czym właściwie jest Syndrom Chorego Budynku?

Sick Building Syndrome (SBS) jest zespołem dolegliwości, które wiążą się z długotrwałym przebywaniem w budynku ze zbyt małą ilością świeżego powietrza oraz jego złą jakością.  Samo zjawisko wzbudziło zainteresowanie już pod koniec lat 70. gdy debata na jego temat rozgorzała w pismach medycznych.

W 1982 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała go za problem istotnie zagrażający zdrowiu człowieka. Według jej definicji mianem „chorego budynku” określa się taki, w którym ponad 1/3 przebywających w nim osób uskarża się na niekorzystny mikroklimat, a wśród najczęściej zgłaszanych  objawów wymienia się bóle i zawroty głowy, omdlenia, uczucie duszności, mdłości, przemęczenie, podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła i śluzówek oczu. Wspomniane dolegliwości ustępują zwykle po opuszczeniu pomieszczeń z niekorzystną „aurą”, zwłaszcza po dłuższej nieobecności lub po weekendzie, by ponownie pojawić się wraz z początkiem nowego tygodnia.

Lekceważone i narastające objawy powodują zaburzenia koncentracji oraz spadek efektywności pracy, zatem jeśli mowa o biurowym syndromie chorego budynku, to właśnie po stronie pracodawcy leży jak najszybsze przywrócenie warunków sprzyjających pracy.

Uważaj, Twój dom też może być zarażony!

Kwestia Syndromu Chorego budynku nie dotyka wyłącznie budynków biurowych. Jego ofiarami są także budynki mieszkalne, w których mamy do czynienia ze złą jakością powietrza, zanieczyszczeniami biologicznymi (takimi jak bakterie, pleśń oraz inne grzyby – na ścianach lub w klimatyzacji) lub chemicznymi (np. pochodzących z materiałów budowlanych czy elementów wyposażenia wnętrz) czy brakiem możliwości przewietrzenia pomieszczeń.

Według raportu „Barometr Zdrowych Domów 2017”, przygotowanego z inicjatywy Grupy Velux, osoby zamieszkujące zawilgocone budynki zgłaszają problemy zdrowotne dwa razy częściej niż te, które mają odpowiednie warunki mieszkaniowe.

Wśród osób zamieszkujących domy „zagarnięte” przez Syndrom Chorego Budynku zachorowalność na astmę jest wyższa aż o 40%. Wspomniany wcześniej Raport pokazuje dość niepokojące wyniki badań, a mianowicie iż aż 22% polskich mieszkań jest zawilgoconych, 23% jest niedoświetlonych, a 26% niedogrzanych!

Niepokojąca wydaje się być także sytuacja poza polskimi realiami. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w niezdrowym domu mieszka co szósty Europejczyk. Biorąc pod uwagę fakt, że w pomieszczeniach spędzamy 90% swojego życia, z czego aż 2/3  w domu lub mieszkaniu, to pole do popisu Syndromu Chorego Budynku jest naprawdę duże.

Co robić gdy nasze otoczenie nas truje?

Jeśli symptomy wydały SBS Ci się nadzwyczaj znajome i zaświeciła Ci się w głowie czerwona lampka, to rozważ proponowane przez nas metody wprowadzenia do swojego życia zdrowego powietrza oraz atmosfery, dzięki której będziesz mógł odetchnąć z ulgą.

Oto nasz krótki, ale efektywny program naprawczy:

  1. Zacznij od  wietrzenia i dokładnego posprzątania wnętrz. Miej także pod kontrolą poziom temperatury i wilgotności w Twoim domu lub miejscu pracy. Pamiętaj, że optymalna temperatura to 21°C w pokoju dziennym, 18-20° w sypialni, a 25° w łazience.
  2. Nie raz już wspominaliśmy o tym, jak dobroczynny wpływ na nasze zdrowie mają rośliny. Tym razem także powinieneś zaprosić ich jak największą ilość do swojego domu – bo to właśnie ci zieleni strażnicy powietrza zagwarantują Ci lepszą jakość powietrza i oczyszczą otaczające Cię cztery kąty z wszelkich zanieczyszczeń.Im więcej tym lepiej, dlatego polecamystojaki na rośliny. Wielopoziomowe kwietniki pokojowe zagwarantują Ci piękny wygląd wnętrza oraz stabilny i solidny podkład dla Twojej domowej dżungli.

Na straży czystego powietrza w Twoim domu lub miejscu pracy dobrze sprawdzą się m.in:

  • Paproć
  • Dracena
  • Skrzydłokwiat
  • Fikus
  • Chamaedorea
  • Schefflera

Więcej o dobroczynnych właściwościach tych roślin możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie pt. Roślinne Oczyszczacze Powietrza – Pozbądź Się Smogu I Toksyn Ze Swojego Domu

___________________

Fot. Pixabay. Ból głowy, podrażnione oczy, nos i gardło, trudności z koncentracją, zmęczenie, nadwrażliwość na zapachy i astma, to tylko niektóre z możliwych następstw Syndromu Chorego Budynku dla ludzkiego zdrowia.


Polecane produkty