17 czerwca 2019 Czyste powietrze w mieszkaniu

12 roślin na straży czystego powietrza w Twoim domu

Masz dość smogu i marzysz o tym, by choć we własnych czterech kątach odetchnąć świeżym powietrzem? Sprawdź naszą listę 12 „naturalnych oczyszczaczy powietrza”.

Czyste powietrze w mieszkaniu

fot. Pixabay

 

Szkodliwe substancje i zanieczyszczenia – co się kryje w Twoim domu?

Formaldehydy, pleśń, roztocza, aldehydy, amoniak – to tylko niektóre z zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia, które można znaleźć w Twoim domu.

Prawdopodobnie zastanawiasz się, skąd tyle trujących substancji w Twoich czterech ścianach?

Winne są nie tylko materiały, z których zbudowany jest Twój dom, lecz także to, jakich farb do malowania ścian używasz, jak często wietrzysz pościel, a nawet typ Twojej zasłony prysznicowej!

  • Pleśń – jej sprzymierzeńcem jest wilgoć w mieszkaniach oraz piana powstająca podczas kąpieli w wannie (!). Lubiąca wilgoć narośl przyczynia się do rozwoju chorób takich jak astma, nieżyt nosa, czy problemy z układem oddechowym (na które nadzwyczaj podatni są najmłodsi).
  • Formaldehydy – te skomplikowanie brzmiące, trujące substancje można znaleźć w farbach do malowania ścian. Niedostateczne wietrzenie mieszkania po remoncie oraz nie zwracanie uwagi na skład kupowanej w sklepie farby, może zakończyć się dla Ciebie trudnościami z oddychaniem, bólami stawów oraz wzrostem ciśnienia krwi.
  • Roztocza – uwielbiają wygodnie rozsiąść się na Twojej kanapie. To właśnie brak odpowiedniej pielęgnacji sofy, łóżka czy też systematycznego prania pościeli czy dywanu może skutkować chorobami układu oddechowego. Ponadto, w odchodach roztoczy znajdują się enzymy trawienne, które wywołują reakcje alergiczne.
  • Lotne związki organiczne i ftalany – kryją się w plastikowych zasłonach prysznicowych. W teście wykonanym przez amerykańskich badaczy w ciągu 28 dni z zasłony prysznicowej uwolniło się 108 różnych związków chemicznych! Toksyny, które wydostają się z zasłon winylowych podrażniają system oddechowy, centralny układ nerwowy, a także uszkadzają wątrobę i nerki.
  • Aldehydy – obecne są w lakierach i farbach, które – choć gwarantują Twoim meblom piękny wygląd – Tobie mogą zapewnić jedynie problemy zdrowotne. Obecne są również w środkach czystości, np. płynach do mycia podłóg oraz środkach do czyszczenia łazienek.

No cóż, sporo tego. Na szczęście, wszystkich tych substancji i zanieczyszczeń możemy się pozbyć z naszego otoczenia (a przynajmniej radykalnie zmniejszyć ich ilość), jeśli tylko… zaprzyjaźnimy się z zielenią.

 

Poznaj te 12 roślin, które rozprawi się ze szkodliwymi substancjami w Twoim domu:

 


Polecane produkty